Zahradnictví 101: japonské javorové stromy

Jak půvabné, tak všestranné japonské javorové stromy (Acer palmatum) jsou chameleony rostlinného světa. Některé listují na brilantní červené jaro, v létě se změní na zelenou a dokončí pád žlutých a pomerančů. Jiní začínají červeně a zůstávají červeni, dokud jejich listy neklesnou na podzim a odhalí jejich sochařské formy. Listy mohou být ve tvaru dlaně nebo krajkové, téměř peřící a jejich barevná paleta obsahuje červenou, zelenou, oranžovou, fialovou, bílou a růžovou.

William B. Shell z Auburnu, Alabama, je odborný pěstitel. V roce 1967 založil svůj první strom a nyní má ve svém dvoře více než 1000 kusů. Jsou to jeho vášeň. “Japonské javory jsou vynikající volbou pro začínajícího zahradníka, protože jsou v podstatě bezstarostné, jakmile se ukáže,” říká. “Nabízejí celoroční zájem o stále se měnící krásu.”

Vyberte pravý japonský javorový strom
“Stromy” se pohybují od 2 do 30 stop, a jejich formy mohou být plačící, zaoblené, trpaslíkové, mohutné, vzpřímené nebo kaskádovité. Který je pro vás? Pro kontejnery nebo bonsai: trpaslíci a menší výběry. Pro barevné seskupení nebo jedinečnou show: středně velké, zaoblené, hromadné nebo kaskádové formy. Pro jednu velkou wow: větší, treelike výběry. FYI, mnohé jsou roubované a mohou se zdát drahé, ale přinášejí hodnotu vaší krajině a jsou inteligentní investice. Také se nebojte zkusit nepojmenované sazenice, které mohou být méně nákladné, ale jsou stejně krásné.

Jak zasadit japonské javorové stromy
Tyto stromy mohou na horním a středním jihu plné slunce, ale zbytek by nám měl dát filtrované sluneční světlo. Potřebují dobře odvodněnou půdu a ochranu před horkým odpoledním sluncem nebo silným větrem. Při extrémním teple nebo suchu jim dejte trochu vody. Jsou skvělými společníky pro další rostliny ve vašem dvoře. William si rád užívá evergreeny, jako jsou azalky a kamélie, aby předvedli kultivovanou javorovou listinu. Trvalky, jako jsou hosta a kapradiny, mohou také zvýraznit listy javorů. Bez ohledu na to, s jakou rostou s nimi, budou japonské javory krást show.

Ссылка на основную публикацию
2019