Jděte odvážně se sloním uchem

 

duke-005-kopie-e1466947096997.jpg
“Illustrisovo sloní ucho. Foto: Steve Bender

Jste jedním z vyděšených lidí, kteří se vždycky schovávají v zádech a doufají, že si toho nevšimnou? Pak ji zastavte. Právě teď. Abyste se dostali kdekoli v životě, musíte přitáhnout pozornost. Můžete začít s vaší zahradou. Slonové sloní ucho. Na tom není nic jemného nebo plachého.

Existují dvě skupiny rostlin, které volají slonové ucho. První, Alocasia sp., drží své obrovské listy ve tvaru oštěpu vzpřímeně. Z tohoto důvodu si získal šokově zřejmé společné jméno, “sloní vzpřímený slon”. Není to tak okouzlující (nejlépe v USDA zóně 8A), a proto není tak rozrůstající jako druhá skupina, Colocasia sp., jehož humongous, srdce-tvarovaný až kopíovité listy visí dolů. Většina z nich je zima-odolný k zóně 7A a oni jsou ty, o které je tento post. Pro zřetelnost je nazývám zavěšené slonové ucho.

Většina zavěšených slonových uší pochází z tzv. Asijských druhů Colocasia esculenta, také známý jako taro. Je to jedna z nejstarších pěstovaných rostlin na světě a je pěstována v mnoha tropických zemích jako jedlý kořen. Havajci to nazývají “kalo” a mletí kořen, aby vyrobili škrobovité, kruté jídlo nazvané “poi”, které se podává s prakticky každým jídlem.

 

1024px-bowl_of_poibshams-e1466949880520.jpg
Oh chlape, to je poi! Foto: Bshams

Mmmmm………to nevypadá dobře? Snažil jsem se poi a připomíná mi chuť bez chuti. Musíte je kombinovat s něčím, co má skutečnou chuť. Možná slabochý pes.

Na zahradě vypadá taro jako staré, známé zelené slona ucha, jehož obrovské kořeny si na jaře koupíte ve velkých boxech. Ale v posledních letech chovatelé rostlin zaváděli mnoho vzrušujících nových forem, které mají zahradníky, kteří se sbíhají poi …… oh, počkat, myslel jsem radost. Nyní máme fialové listy, téměř černé listy, listy listnaté, listové listy, žluté listy, červené listy, listy vroubkované a listy tak lesklé, že vypadají jako pokožka olejovaného stavitele. V závislosti na typu rostliny rostou od 3 stop vysokých až 7 stop. Neváhejte se zbavit následujících výběrů.

 

eletricbluegeckoplantsnoveau_phixr-e1466951004344.jpg
“Elektrický modrý Gecko.” Foto: plantnoveau.com

floridahillnurserycom_phixr.jpg
“Maui Gold”. Foto: floridahillnursery.com

colocasia_puckered_up_img_3357lg-1-e1466951266349.jpg
“Zatraceně.” Foto: PDSI

gardenygoodnesscom_phixr-e1466951547223.jpg
“Mojito.” Foto: gardenygoodness.com

Jak růst Chcete-li růst zavěšené slonové uši, které vás nadchne, chladí a naplní, musíte jim dát spoustu věcí – teplo, slunce, vodu a dusíkaté hnojivo. Grumpy považuje za jednodušší dodat všechny čtyři, když jsou pěstovány v kontejnerech místo na zemi, ale je to na vás. Zasadíme hlízy o hloubce 6 palců.

Jak již bylo řečeno, neočekávejte, že tyto rostliny přežijí zimy, kde zem zmrzne nebo klesne pod 10 stupňů. Silné mulčování v pozdní zimě může poskytnout další zónu vytrvalosti, možná do zóny 6. Takže, jak můžete držet přes showstopper závod, pro který jste zaplatili velké peníze? Pěstujte ji v kontejneru, který můžete v zimě odnést do chladného sklepa nebo garáže, která nezmrazuje. Budete muset udržet půdu mírně vlhkou, aby se zachovaly kořeny. Pak ji vezměte zpátky do příštího jara, když máte pocit, že se do něj dostává dobrý pot. Podávejte některé poi a vychutnejte si!

 

 

Ссылка на основную публикацию
2019